V kteroukoli roční dobu můžete podniknout procházku romantickým skalnatým údolím Vrchlice. Čeká na vás spousta přírodních krás i historických památek, vodních mlýnů nebo dva vodopády u Velkého rybníka a mnoho dalšího co vám tuto trasu zpříjemní.
Bodový popis výletu
Kutná Hora → Žižkov → kostel Nejsvětější trojice → Velký rybník → Malešov → Polánka → Sion → Maxovna → Malešov
Zobrazit na mapě značené turistické trasy
Zobrazit na mapě značené cyklostezky
GPS souřadnice schránek v přírodě K079 - Mezi mlýny: - Problematická keška, možná ztracena. - 1x nenalezena. GPS formát 1: 49,91667° N, 15,23333° E GPS formát 2: 49° 55' N, 15° 14' E GPS formát 3: 49° 54' 60" N, 15° 13' 60" E K080 - Sion: GPS formát 1: 49,88333° N, 15,2° E GPS formát 2: 49° 53' N, 15° 12' E GPS formát 3: 49° 52' 60" N, 15° 11' 60" E
GPS souřadnice pokladnic na trase Chrám Nanebevzetí Panny Marie GPS formát 1: 49,95984° N, 15,28988° E GPS formát 2: 49° 57,591' N, 15° 17,393' E GPS formát 3: 49° 57' 35.43" N, 15° 17' 23.56" E
Základní popis trasy
Výletní trasa začíná ve městě Kutná Hora, královském městě nazvaném pokladnicí a klenotem země České. Město vzniklo jako hornická osada a díky perspektivnímu nalezišti stříbrné rudy se postupně stávalo hospodářským centrem státu, místem ražby jednotné státní měny a královským městem se všemi právy a výsadami, které potvrzovali čeští panovníci Jan Lucemburský, Karel IV., Václav IV. a další. Ve městě si můžete prohlédnout pěkné měšťanské domy s gotickými a barokními prvky a mnoho dalších historických památek, jichž většina je zapsána na Seznamu světového a kulturního dědictví UNESCO. Jmenujme například Sankturinovský dům, impozantní palác s barokní fasádou, který tvoří dominantu Palackého náměstí a pamatuje nejdávnější počátky města. Gotická věž domu sloužila k obranným účelům, jelikož se v areálu nacházel výrobní objekt, jímž se zřejmě hutnilo stříbro. Vlašský dvůr je uzavřený komplex staveb a sloužil jako královská mincovna. Byl také dočasným sídlem českých králů. Za prohlídku stojí Hrádek, České muzeum stříbra a středověký stříbrný důl. Na jihozápadním okraji města můžete vidět chrám sv. Barbory, patronky všech horníků. Atmosféru pětilodní baziliky umocňuje pohybem slunce průběžně měnící se lom slunečních paprsků.
Trasa naší cesty začíná na vlakové zastávce, nacházející se na východním okraji města. Odtud se vydáte západním směrem do centra na náměstí, kde hledejte rozcestník. Vydáte se po červené značce ulicemi k parku, jež leží v blízkosti potoka Vrchlice. Projděte parkem za kterým přejdete most a za železniční tratí se vydejte vpravo.
Červená vede podél trati cca kilometr, poté přechází na levý břeh potoka. Stojíte na okraji městské části Žižkov odkud pokračujte po červené značce podél řeky Vrchlice. Po chvíli cesty narazíte na neoznačenou odbočku vpravo, po ní se můžete vydat k osamocenému kostelu Nejsvětější Trojice, významnou stavbu václavského období české gotiky. Po návratu k červené značce pokračujete proti proudu Vrchlice, kdy na druhém břehu míjíte obec Poličany až dojdete k Velkému rybníku. Rybník obejdete po značce zprava, překročíte mostek a otevřenou krajinou stoupáte na Písečný vrch, za jehož vrcholem sestupujete k obci Malešov.
V západní části Malešova dominuje obci i širšímu okolí starobylá tvrz. Jde o areál hospodářského dvora se zachovalou gotickou věžovitou tvrzí a empírovým zámečkem na skalním ostrohu nad rybníkem. V současné době probíhá projekt na záchranu této tvrze a v jejích prostorách se každoročně pořádá tzv. Dobývání Malešova. Z Malešova pokračujte po červené značce vpravo, po jižním okraji vodní nádrže Vrchlice. Asi po kilometru míří červená vlevo od silnice a blíží se k obci Roztěž.
V obci stojí lovecký zámeček, jež je v soukromém vlastnictví a nepřístupný. Z Roztěže pokračujete po červené značce k potoku Švadlenka. Za potokem následuje mírné stoupání lesem a otevřeným terénem k obci Polánka, zde přejděte silnici. Za Polánkou opět sestupujete k Vrchlici a jdete proti jejímu proudu až ke zřícenině hradu Sion. Jde o zbytky gotického hradu, který vybudoval Jan Roháč z Dubé a který byl čtyři měsíce dobýván až byl po dobití zbořen. Kousek od zříceniny narazíte na rozcestník, od něhož pokračujte po modré značce. Několika zákrutami dojdete k osadě Maxovna, za níž minete malý rybníček.
Modrá značka vás dovede až k železniční zastávce v obci Malešov odkud se můžete vrátit zpět do Kutné Hory.
Spojení autem Praha → Kutná Hora 60 min.
Malešov → Praha 65 min.
Spojení autobusem Praha, Florenc → Kutná Hora 85 min.
Malešov → Kutná Hora 22 min.
Spojení vlakem Praha, hl. nádraží → Kutná Hora 55 min.
Malešov → Kutná Hora 30 min.
Pokladnici na této trase najdeš v
Chrám Nanebevzetí Panny Marie
Základní popis:
Chrám Nanebevzetí Panny Marie je chrámem světla. Mohutná okna i celková dispozice stavby neměla ve své době v Čechách obdoby. Kombinuje cisterciácký důraz na prostotu a chudobu a gotický majestát katedrály. Výzdoba ve srovnání s dobovými stavbami skoro chybí, ale o to větší roli tu dostává samo světlo. Každou minutu proměňuje interiér a celou, už tak žensky subtilní stavbu, odlehčuje a unáší ji do nadzemských výšin.
Katedrála je ve srovnání s dalšími památkovými objekty skutečnou exkluzivitou a stojí za to ji vidět.
Adresa pokladnice: Chrám Nanebevzetí Panny Marie Zámecká 127 Kutná Hora 3