Výlet Český ráj

Skalní hrady Sloup a Svojkov

Délka výletu: 7,80 km
Základní popis výletu
Okolí malebné obce Sloup v Čechách si vás získá jedinečnými skalními útvary a rozsáhlými lesy. V jeho okolí najdete spoustu zajímavých míst, kterými vás provede tato trasa. Cílem cesty je pak obec Svojkov, ve které můžete prolézt zbytky úžasného skalního hradu Svojkov.


Bodový popis výletu
Sloup v Čechách → hrad Sloup → Modlivý důl → zřícenina Svojkov → Sloup v Čechách


Zobrazit na mapě značené turistické trasy
Zobrazit na mapě značené cyklostezky


GPS souřadnice schránek v přírodě
K109 - Vrch Slavíček:
- Problematická keška, možná ztracena.
- 2x nenalezena.

GPS formát 1: 50,72989° N, 14,60144° E
GPS formát 2: 50° 43,793' N, 14° 36,087' E
GPS formát 3: 50° 43' 47.6" N, 14° 36' 5.2" E
K111 - Záhořanská kaple :
- Problematická keška, možná ztracena.
- 2x nenalezena.

GPS formát 1: 50,7315° N, 14,61106° E
GPS formát 2: 50° 43,89' N, 14° 36,663' E
GPS formát 3: 50° 43' 53.4" N, 14° 36' 39.8" E


Základní popis trasy
Skalní hrad Sloup a Svojkov
Výchozím bodem tohoto výletu je obec Sloup v Čechách. První zmínka o obci pochází ze 13 stol., díky obchodní stezce, která tudy vedla z Prahy do Žitavy. Proto zde někdy na konci tohoto století založil Čeněk z Ojvína ve Sloupu strážní hrad, jehož posádka měla zajišťovat bezpečnost projíždějících kupců.
V letech 1730 - 1733 nechává ve Sloupu hrabě Josef Jan Maxmilián Kinský postavit zámek v barokním slohu s parkem. Ten dnes není přístupný. Prohlédnout si, ale můžete budovu chudobince, která se nachází po pravé straně zámku.
Naproti zámecké budově pak můžete obdivovat kostel sv. Kateřiny z počátku 18. stol.
Poté co si prohlédnete, v obci jeho památky vydejte se po žluté turistické značce na jižní konec obce vedoucí 300 m po silnici k hradu.
Osamocený skalní suk trčící do výše 30 m nad okolní krajinu lákal pro svoji nedobytnost. Postaven byl na konci 13 stol. Ruce kameníků prorazily v hloubi kamene úzké vstupní chodby ambitu a vytesaly prostor kostela, který byl završen věží.
Hrad byl roku 1445 dobyt a vypálen vojskem lužického Šestiměstí. Zpustl pak za třicetileté války.
Okolo roku 1690 zde založil hrabě Ferdinand Hroznata Kokořovský barokní poustevnu. Byla vybudována rozlehlá skalní kaple, zaklenuté koridory a skalní terasy.
Od 18. století začal být areál hradu využíván sloupskou větví rodu Kinských jako romantické výletní místo. V této době byla dokončena jeho nynější podoba.
Pokud jste si hrad prohlédli, vydejte se od něj po červené značce ke skalní věži. Následuje stoupání až ke kuželovité věži, zvané Bílá paní. Od věže sestupujete stále po červené značce do zalesněného údolí do Modlivému dolu. Dříve se zde pálilo dřevěné uhlí a získávala smola. Na popud hraběnky Kinské roku 1903 byla skalní kapli dána podoba lourdské jeskyně i se sochou Panny Marie. Od kaple sledujte červenou značku až do obce Svojkov.
Na západním okraji obce stojí zřícenina skalního hradu ze 14. stol. Hrad byl postaven vysekáním místností do pískovcového 13 metrů vysokého sloupu, který stojí na 25 metrů vysokém zalesněném pahorku. Nejznámějšími majiteli hradu je rod pánů z Chlumu. V 16. století hrad chátral, v roce 1590 byla stržena a spálena dřevěná část hradu. Roku 1650 započali noví majitelé stavbu malého barokního zámku na úpatí hradního vrchu a ve 2. polovině 19. století byla zřícenina hradu upravena novými romantickými prvky.
Poté co zříceninu hradu pořádně prolezete se po neznačené lesní pěšině vydejte necelý kilometr do Modlivého dolu a odtud pokračujte po zelené značce na křižovatku lesních cest, kde stojí Záhořanská kaple a odkud je pěkný výhled do okolní krajiny.
Z rozcestí u kaple pokračujte se žlutou značkou lesní cestou zpět do Sloupu v Čechách, kde trasa končí.


Zpestření na trase
Mezi Radvancem a Sloupem najdete Radvanecký rybník na jehož jižní straně se nachází upravené písečné pláže.
V areálu je pingpongový stůl a pro malé děti klouzačka do vody, lanový park.
Najíst se můžete v restauraci s terasou, s bohatou nabídkou hotových jídel i minutek včetně nápojů.
Pro nadšené rybáře je tu možnost sportovního rybaření.




Spojení autem
Praha → Sloup v Čechách 80 min.
Spojení autobusem
Praha, nádraží Holešovice → Nový Bor, aut.nádr. → Sloup v Čechách 120 min.