Řeka Ohře je řekou spíše meandrující a lučinatého charakteru. Mezi Libochovicemi a Budyní nad Ohří protéká rovinatým krajem a je tak ideální pro nenáročnou a příjemnou procházku. Její nejzajímavější odbočkou je právě Malá Ohře.
Bodový popis výletu
Libochovice → Myslivna → Kostelec nad Ohří → Budyně nad Ohří
Zobrazit na mapě značené turistické trasy
Zobrazit na mapě značené cyklostezky
GPS souřadnice schránek v přírodě K091 - V rezervaci Myslivna: GPS formát 1: 50,39549° N, 14,07498° E GPS formát 2: 50° 23,729' N, 14° 4,499' E GPS formát 3: 50° 23' 43.747" N, 14° 4' 29.93" E K092 - Pod mostem : GPS formát 1: 50,39887° N, 14,09312° E GPS formát 2: 50° 23,932' N, 14° 5,587' E GPS formát 3: 50° 23' 55.917" N, 14° 5' 35.214" E
GPS souřadnice pokladnic na trase Zámek Libochovice GPS formát 1: 50,40519° N, 14,04373° E GPS formát 2: 50° 24,311' N, 14° 2,624' E GPS formát 3: 50° 24' 18.68" N, 14° 2' 37.44" E
Základní popis trasy
Na trasu vyrážíte z města Libochovice. Město leží převážně na pravém břehu řeky Ohře a jeho nejvýznamnějšími majiteli byl rod Lobkowiczů. Na místě starší gotické tvrze nechal Jan Lobkowicz vystavět renesanční zámek, který byl později barokně upraven. Z interiérů je nejzajímavější Saturnův sál, který do výšky zabírá celá dvě patra zámku. Sál byl využíván pro slavnostní příležitosti, které život na zámku obnášel, a jeho původní funkce zůstala zachována dodnes. Další pokoje jsou stylizovány tak, aby přiblížily dobový život na zámku. Další zajímavostí je sbírka zámeckých kachlových kamen, kterých se dochovalo celkem osm. Na zámku můžete také navštívit expozici významného českého vědce Jana Evangellisty Purkyně, který se zde narodil. Zámek obklopuje okrasná francouzská zahrada a anglický park, dílo zahradníka Jana Tulipána. Zastavení u fontánky či posezení pod vzrostlými stromy ve společnosti procházejících se pávů, vám jistě zpříjemní návštěvu zámku.
V centru města kam vás dovede od železniční zastávky modrá značka můžete vidět barokně přestavěný kostel Všech svatých s bohatou štukovou výzdobou.
Z náměstí společně s červenou značkou přejdete Ohři a za ní se dejte vlevo zase po červené. Dojdete na úpatí protáhlého kopce podél něhož protéká Malá Ohře. Jdete po jejím toku sledujíc červenou značku až k přírodní rezervaci Myslivna. Důvodem ochrany je souvislý komplex mokřadů, lužních lesů, a svahových pramenišť v nivě dolní Ohře. Odbočíte vpravo a lesem zamíříte ke Kostelci nad Ohří.
Na výšině ve východní části obce stojí barokní kostel sv. Petra a Pavla se vzácnou soškou Panny Marie Ochranitelky. Po červené značce pokračujte z Kostelce severním směrem, po cca 500 m překročíte Malou Ohři, za kterou začíná Budyňský les. Půjdete necelý kilometr po jeho okraji, poté po značce do lesa. Listnatým lesem dojdete až na okraj Budyně nad Ohří, kde červená značka uhývá vlevo do centra města.
Na místě dnešního města bývalo slovanské sídliště. Ve 13. století započala stavba vodního hradu, který byl majiteli rodu Zajíců v 16. stol. přestavěn na renesanční zámek. V této době se zámek stal hostitelem slavných humanistů a alchymistů, z nichž nejznámější byl Tycho de Brahe. V zámku si můžete prohlédnout Jandovo muzeum. Vedle střelných zbraní, trofejí z poznávacích cest bývalých majitelů hradu, archeologických vykopávek z období 3tis. let p.n.l. si zde můžete prohlédnout také alchymistickou dílnu, která je instalována v prostorách, kde se alchymistické i jiné pokusy v 16. stol. prováděly. V tomtéž století byl na Budyňský hrad dovezen Janem Zajícem nilský krokodýl, jehož vycpaninu můžete v muzeu také vidět. Z další řady památek v Budyni stojí za shlédnutí barokně upravený kostel sv. Václava nebo barokní most se sochami z konce 18. století.
Na východním okraji obce najdete vlakovou stanici, ze které se můžete vrátit zpět do výchozího místa.
Spojení autem Praha → Libochovice 55 min.
Budyně nad Ohří → Praha 45 min.
Spojení autobusem Budyně n.Ohří, nám. → Libochovice, aut. nádr. 20 min.
Pokladnici na této trase najdeš v
Zámek Libochovice
Základní popis:
Současná podoba zámku zrcadlícího s v hladině řeky pochází z konce 17. století, kdy si panství, které se jen pomalu zotavovalo z nedávného požáru, přikoupil ke svému majetku Gundakar z Dietrichsteina. Spáleniště Gundakara ani trochu nevyděsilo a pozval stavitele Antonia della Porta, aby mu z něj vystavěl nové sídlo. Antonio byl Ital, a proto do kompozice stavby zapojil i prostor typický pro italské dóžecí paláce, Sala Terrenu. Tento typ místnosti, který propojuje vnitřní nádvoří se zámeckým parkem, se později začal vyčleňovat, až se z něj stala samostatná stavba umísťovaná v zahradách. V období raného baroka, kdy byl také libochovický zámek stavěn, byl ale tento prostor ještě organickou součástí stavby. Na břehu Ohře tak vznikla přísně symetrická stavba s tradiční dispozicí. Čtyři křídla lemovaná pravidelnými arkádami uzavírají prostorné nádvoří, které bylo přístupné z průchodu od obrovských vrat.
Adresa pokladnice: Správa státního zámku Libochovice Nám 5. května čp.1 Libochovice
Hotel má stylovou restauraci s kapacitou 50 míst.
V letních měsících je v provozu zahradní restaurace ve dvoře.
Ubytování nabízí v 10ti pokojích se sociálním zařízením.
Adresa: Hotel a restaurace Zlatý zajíc Purkyňova 11 Libochovice